Nahoru

Jak fungují nátěry proti plísním?

V určitých lokalitách se riziku vzniku plísní na fasádách budov prostě nevyhneme. Je to zejména vlhké prostředí či prostředí bez větru a přístupu slunečních paprsků, co plísním nejvíc přeje.

Každý, kdo vlastní nemovitost v takto „rizikové“ oblasti by se měl mít na pozoru. Důležité je zejména věnovat dostatek pozornosti preventivní ochraně. Ne každý možná ví o existenci protiplísňových nátěrů, což je škoda, vzhledem k jejich vysoké účinnosti. K čemu ale přesně jsou a co od nich můžeme očekávat? Pojďme si to trochu rozebrat a říct si, jak tyto nátěry proti plísním fungují.

V zásadě na tom není nic složitého. Musíme si však uvědomit, že nátěrů proti plísním existuje vícero druhů. Prvním z nich je termoizolační antikondenzační nátěr. Princip fungování tohoto nátěru je opravdu jednoduchý. Nátěr pomáhá rovnoměrně rozprostírat teplo po celém povrchu stavby a zamezuje vzniku tzv.tepelných mostů (tedy míst, ve kterých se střetává více teplot). Pokud nevznikají tepelné mosty, přestává se na povrchu srážet vlhkost a kde není vlhkost, tam nejsou plísně. Dalším druhem nátěrů proti plísním jsou například takové nátěry, které jsou postavené na změně iontové rovnováhy mikroorganismu, tedy plísní. Kontakt nežádoucího organismu s ošetřeným povrchem pak díky této změně působí zničení plísňové buňky.

Tzv. antimykotických nátěrů existuje na trhu poměrně velké množství a výběr toho správného se odvíjí od konkrétní budovy, jejího umístění a důvodů, proč k napadení plísní dochází. V první řadě je vždy dobré pozvat si odborníka, který se na ošetřovaný povrch podívá, zhodnotí situaci a zvolí ten nejlepší postup. Zapomínat bychom přitom neměli ani na důkladné vyčištění fasády, které je k úspěšné aplikaci protiplísňového nátěru a jeho dlouhé životnosti nezbytné. Kontaktujte nás a rádi vám poradíme, který nátěr fasád zvolit.