Nahoru

Popraskané a nevzhledné fasády po zimě? Víme, jak je správně vyčistit!

Zima byla letos poměrně dlouhá a plná teplotních výkyvů. Velké mrazy střídané se sněžením a deštěm způsobují nejrůznější škody jak silnicích, tak na domech a fasádách. Ty mohou praskat, a navíc se na nich objevuje obrovské množství nečistot a plísní, které způsobují problémy stavbě a nejsou dobré ani pro naše zdraví. Je proto potřeba fasádu důkladně zkontrolovat a před případnými opravami či aplikací ochranných nátěrů také pořádně vyčistit. 

V případě údržby fasád rozhodně nedoporučujeme dávat na první dojem. I když se vám ve slunném počasí posledních dní může zdát relativně čistá, nezapomeňte, že na ni působí spousta atmosférických vlivů, smog, pyly či jiné organické nečistoty.

Pokud při kontrole na fasádě objevíte praskliny, je nutné zaměřit se i na ně. V prvé řadě potřebujete zjistit příčinu toho, proč vznikly a zda se pod fasádu dostala voda. Mikropraskliny na fasádě často vznikají působením zimního počasí, ale někdy také pohybem podloží stavby, které není radno podceňovat. Před renovací je nutné ověřit, jaké příčiny trhliny mají, a zda podloží stavby není v pohybu. Jestliže se do prasklin dostala voda, je také nutné zjistit proč. Pokud jde voda od základů, je vhodné provést hydroizolaci a praskliny vyplnit, aby nebyly větší a neobjevily se v nich plísně. Trhlinky do 0,2 mm je ideální impregnovat, aby byly ucpané a odolné vůči vodě a také aplikovat nátěr proti plísni. Ten však aplikujeme až po vyčištění.

Fasádu sami důkladně a hloubkově nevyčistíte. Je potřeba speciálních přístrojů a technik, jako je vysokotlakové čištění, tryskání a pískování. Se všemi metodami máme bohaté zkušenosti a umíme pracovat s různými typy fasád (žulu, travertin, mramor, keramika, přírodní kámen, umělý kámen, betonové či cihlové i zateplené fasády). Čištění probíhá vždy šetrně a bez jakéhokoliv poškození. Následně můžeme aplikovat již zmíněný ochranný nátěr s biocidem, algicidem anebo fungicidem.

čištění fasády po zimě

Jakmile je vše hotovo, máte od čištění zase na 5-8 let klid. Některé typy nátěrů dokonce chrání vaše stěny i před stříkání graffiti. Navíc u nás máte pětiletou garanci na ošetření fasády proti nové tvorbě plísní po jejím vyčištění. V některých případech je tato záruka dokonce desetiletá. Nejlepší čas na čištění je právě teď, tak nečekejte a nechte si vypracovat nezávaznou kalkulaci zdarma.

Zpět na výpis novinek