Nahoru

4D Center Prague - bývalá budova sídla Chemapolu

Naše společnost provedla nátěry fasád podle návrhu francouzsko-izraelského umělce a designera Yaacova Agama. Koncept harmonicky splývajících barev, které vytvářejí světelný efekt, kdy budova na severní straně evokuje teplými barvami pocit a energii léta. Budova na zimní straně zachycuje pocit zimy plynulým přechodem chladným modrých odstínů. Hlavní velká budova představuje krásu a magii jara a jeho skrytou energii. Vršek budovy – „koruna“ – zpodobňuje ve výrazu kinetického umění měnící se formy a krásu a magii stálých změn v životě. 

Na fasádu jsme aplikovali přes 300 barevných odstínů.  Dům je zapsán v Guinessově knize rekordů jako dům s nejbarevnější fasádou. Přípravné a natěračské práce trvaly 2 roky. 

Budovu 4D CENTER PRAGUE její tvůrce označuje jako vizuální instrumentaci. Vztah mezi hudební stupnicí barev a její fyzickou formou vytváří rozměr hudby pro oči. Plynulý a nenásilný přechod barev způsobuje, že každý bod, na který se pozorovatel zaměří, vede k pohybu. Oko diváka nikdy nevstřebá všechny vizuální interakce - je zde neviditelná nová dimenze. 

Největší duha na světě, jak je budova 4D CENTER často označována, by měla být podle slov jejího tvůrce připomínkou zaslíbení mezi Tvůrcem vesmíru, jednoty mezi člověkem a Bohem. 

  

Yaacov Agam je považován za otce kinetického umění. Zavedl do umění čtvrtý prostor, tedy čas spojený s pohybem. Agam, který se považuje za výtvarníka, a nikoliv designéra, je autorem řady originálních děl. V roce 1972 vytvořil pro Elysejský palác vybavení salónu. Kromě toho vytvořil množství prostorových objektů, např. "Sto bran" v zahradě rezidence izraelského prezidenta v Jeruzalémě či "Křídla srdce" na letišti J. F. Kennedyho v New Yorku. V pařížské čtvrti La Défense navrhl monumentální hudební fontánu. Řada Agamových děl je k vidění po celém světě, např. ve Spojených státech, Japonsku, Izraeli či Mexiku.